Ranking najlepszych produktów przeciw łysieniu

Ranking najlepszych produktów przeciw łysieniu

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Leczenie łysienia

Choć nie możemy zmienić wrodzonych uwarunkowań, to w dzisiejszych czasach medycyna może sporo zaoferować w leczeniu łysienia. Dostępne dzisiaj środki farmakologiczne są umiarkowanie skuteczne – w większości przypadków pozwalają zatrzymać lub znacznie spowolnić wypadanie włosów, w niektórych przypadkach powodują porost tam, gdzie włosów już nie było. Proces łysienia wówczas nawraca po przerwaniu leczenia. Metody zabiegowe pozwalają osiągnąć niekiedy bardzo spektakularny efekt, niekiedy tylko umiarkowany. Niektórzy pacjenci się do nich nie kwalifikują. Inne metody (przede wszystkim diety, suplementy) nie mają żadnego udowodnionego działania leczniczego i, jak dowodzi doświadczenie kliniczne, są w praktyce nieskuteczne. Oczywiście racjonalna dieta jest częścią kompleksowego postępowania leczniczego, podobnie jak leczenie schorzeń współistniejących, mających wpływ na kondycję włosów.

Podstawowe metody leczenia to na dzień dzisiejszy:

  • farmakoterapia – ogólna i miejscowa,
  • leczenie zabiegowe / chirurgiczne.

W leczeniu łysienia udowodnione działanie mają dwa środki. Pierwszym jest finasteryd. Finasteryd jest lekiem syntetycznym, którego działanie polega na zahamowaniu enzymu, kluczowego dla przekształcania testosteronu w jego biologicznie aktywną pochodną – dihydrotestosteron (DHT). Zmniejszenie stężenia DHT w skórze głowy ogranicza miniaturyzację mieszków włosowych, hamując proces łysienia.

Drugim lekiem o udowodnionym działaniu (choć znacznie słabszym) jest stosowany miejscowo na skórę minoksydil. Jest dostępny w preparatach o stężeniu 2% (bez recepty) i 5% (na receptę). Minoksydil poprawia ukrwienie mieszków, ma też słabe miejscowe działanie antyandrogenowe.

Z innych dostępnych środków na łysienie warto wspomnieć o szamponach i odżywkach, zawierających opatentowane cząsteczki „na porost włosów” (też o działaniu antyandrogenowym) – są bardzo drogie, a skuteczność nie jest większa niż minoksydilu. W materiałach reklamowych można często zobaczyć niezwykle spektakularne efekty ich stosowania, choć należy pamiętać, że skuteczność leczenia jest u każdego osobniczo zmienna.

Wśród ważnych metod wspomagających walkę z łysieniem warto podkreślić intensywne zwalczanie łojotoku i łupieżu. Związane są one ze stanem zapalnym skóry głowy, spowodowanym miejscową infekcją grzybem Pityrosporum ovale. W dzisiejszych czasach dostępne są szampony bardzo wysokiej jakości, a szampony dziegciowe od dawna już nie mają brzydkiego zapachu.

Warto też wspomnieć o odpowiedniej fryzurze. Z punktu widzenia leczenia wskazane są włosy krótko obcięte. Po pierwsze pozwala na dobry dostęp preparatów leczniczych do skóry i efektywne jej wymasowanie w trakcie pielęgnacji (co również nieco poprawia ukrwienie mieszków i działa korzystnie), po drugie – pozwala ograniczyć zużycie preparatów, a więc jest opłacalne ekonomicznie. Ale tu każdy musi podjąć decyzję sam.

Zobacz ranking najlepszych preparatów przeciw łysieniu